Basına ve Kamuoyuna

Basına ve Kamuoyuna,

ÇEV-BİR olarak İsrail hükümetinin Filistinlilere karşı yürüttüğü ve tüm insanlığı tehdit eden savaş siyasetini kınıyor, bu kirli siyasetin bir an önce terk edilmesini, Türkiye hükümetinin de bu yönde barıştan yana samimi adımlar atmasını talep ediyoruz. Yıllardır kendi memleketinde hapis koşullarında yaşamaya mahkûm edilen, İsrail hükümetinin dayattığı onur kırıcı çok sayıda sistemli uygulamaya karşı yaşam mücadelesi veren Filistin halkı, üç İsrailli gencin bilinmeyen bir şekilde ölümü gerekçe gösterilerek bir kere daha dünya kamuoyunun gözleri önünde katledilmektedir. Gazze’de kurulan anlamsız bir savaş düzeneği içinde insanların canlarıyla uluslararası çapta bir oyun oynanmaktadır.
Bu süreçte bizi kaygılandıran bir nokta da, zulümden sorumlu İsrail hükümeti ve uluslararası destekçilerine yönelmesi gereken öfkenin, sırf Yahudi oldukları için olaylarla hiçbir ilgisi olmayan yurttaşlara yöneltilmesidir. Son olarak edebiyatımızın önemli isimlerinden olup kendini bir dünya yurttaşı olarak tanımlayan Mario Levi’nin, sırf Yahudi olduğu için bu tür bir öfkeyle nefret söyleminin hedefi yapılmaya çalışıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Başta İsrail ve Amerika olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan binlerce Yahudi’nin İsrail hükümetinin yürüttüğü bu kirli siyaseti benimsemediği, bu siyasete karşı Filistinlilerle dayanışma ve mücadele içinde oldukları düşünüldüğünde, çeşitli çevrelerce kışkırtılan, bir zümreye yönelik kör nefret ve ırkçılığın anlamsızlığı ortadadır. Filistinlilere yönelik İsrail zulmü, çeşitli ideolojik çarpıtmalarla Yahudi düşmanlığını, karşılıklı düşmanlık ve ırkçılığı körüklemek isteyen fırsatçılara malzeme olmaktadır. Bu tür teşebbüslerle aslında karşı çıkılan savaşın asıl sorumlusu olan İsrail hükümeti eleştirinin ana hedefi olmaktan çıkarılmakta ve İsrail hükümetinin yapmaya çalıştığı aynen tekrar etmektedir: Halklar arasında nefret ve düşmanlığı körüklemek.
Bu süreçte ırkçı karalamalara hedef olan; sırf etnik mensubiyetinden ötürü, bir devletin işlediği suçlarla özdeşleştirilmeye çalışılan yazar Mario Levi’nin yanında olduğumuzu duyururuz.
Filistinli, Yahudi, Arap, Ermeni, Türk, Kürt ve tüm dünya halklarının birlikte ve barış içinde yaşadığı bir dünya özlemiyle…

Çevirmenler Meslek Birliği