nilüfer_ödül
ÇEVBİR üyelerinden Nilüfer Erdem, Jacques Lacan’ın Psikanalizin Dört Temel Kavramı, Seminer 11.Kitap (Metis Yayınları) adlı yapıtının Türkçe çevirisiyle İstanbul Psikanaliz Derneği’nin başarı ödülüne layık görüldü.
ÇEVBİR üyelerinden Nilüfer Erdem, Jacques Lacan’ın Psikanalizin Dört Temel Kavramı, Seminer 11. Kitap (Metis Yayınları) adlı yapıtının Türkçe çevirisiyle İstanbul Psikanaliz Derneği’nin başarı ödülüne layık görüldü.
Derneğin konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“PSİKE-İstanbul ve İPA üyesi psikanalist Nilüfer Erdem, ünlü Fransız psikanalisti Jacques Lacan’ın psikanalizin dört temel kavramı olan bilinçdışı, tekrarlama, aktarım ve dürtü konusundaki düşüncelerini dinleyicilerine aktardığı seminer notlarını içeren kitabını başarıyla Türkçeye kazandırmıştır. İçerdiği psikanalitik görüşlerin yanı sıra psikanalizi felsefe ve epistemolojiyle buluşturması açısından da önem kazanan bu yapıtı Nilüfer Erdem son derecede titiz ve anlaşılır bir dille Türkiyeli okurla tanıştırmıştır. Kendisinin bu titiz çabası, psikanaliz metinlerinin Türkçeye çevrilmesinde cesaret verici olacak ve zorlu ama yararlı bu türden çalışmaların başarıyla gerçekleştirilmesine katkıda bulunacaktır.”

http://www.turkpsikanaliz.com/tr/haberler.asp?id=22