Saçtaki Tuz, özellikle tarihi roman, macera ve fantastik türde yapıtlarıyla tanınan Avi’nin Türkçeye çevrilen ilk kitabı. İlk gençlik çağından başlayarak, her yaştan okur tarafından okunmaya aday bu kitap, düşüncelerinizin sahilinde tuzdan bir iz bırakacak

Charlotte Doyle: On üç yaşında bir genç kız. 1832 yılında Amerikadaki ailesinin yanına gitmek için İngiltereden kalkan Balık Kartalı adlı gemiye binen Charlotte gemideki tek yolcu, uygar davranışlardan nasibini almamış tayfanın arasında bir hanımefendidir. Kumandasındaki gemiyi gideceği yere en hızlı ve en kârlı şekilde ulaştırmasıyla nam salmış olan Kaptan Jaggery ise Charlotteın ait olduğu dünyanın ideal temsilcisidir.
Kaptan Jaggery, yolculuğun başında şu güzelim saçınızda biraz tuz kalmasından başka zarar görmeyeceksiniz der Charlottea. Ne var ki, Charlotte Atlantiki aşarken o güne dek karşılaşmadığı bir zulme tanık olur; öyle ki, adalet ve uygar insan kavramlarını sorgulamak zorunda kalır. Okyanusun ortasında yalan, ihanet, nefret ve intikam çemberiyle kuşatılmış bulur kendini. Ama zaman içinde, dostluk ve bağlılıkla örülü bir başka çember daha olduğunu keşfeder. Denizcilerin dilindeyse iç içe çizilen iki çemberin çok farklı bir anlamı vardır: İsyana hazırlanan tayfanın imzaladığı yuvarlak dilekçe!
İki ay sürecek olan yolculuk, Charlotte Doyleun büyüme mevsimidir. Charlotte, tayfanın dünyasıyla kendi dünyası arasındaki yarılmanın başından beri farkındadır ve o güne kadar ona bu yarılmanın mutlak doğru olduğu belletilmiştir. Adalet herkes için midir, yoksa yalnızca onu hak edenler için mi? Bir gemi, kendi başına bir ülkeyse Kaptan hem yargıç hem jüri hem de cellatsa Adalet rüzgârı nereden eser?
Bir gemi hangi rüzgârı bulursa ona yelken açar. Ve okyanusun ortasında bazen hiç esinti olmaz, bazen de fırtına kopar.

Saçtaki Tuzun, Danny DeVito yapımcılığında filme çekilmesi planlanıyordu. Ancak başrol oyuncularından Morgan Freemanın bir otomobil kazası sonucu yaralanmasıyla çekimler belirsiz bir tarihe ertelendi.

Çeviren: Bülent Doğan

İlk baskı: Hayy, 2009

Durumu: Tükendi

Hangi dilden: İngilizce

Bu bölümde yer alan bütün çeviriler için meslek birliğimiz yetkilendirilmiştir.

İletişim için: cevbir.org@gmail.com