Konuşmacılar

Birol Bayram: “Hislere Tercüman Olmak”

E S Kibele Yarman: “Metinden İmaja: Tasarımcı Olmayanlar için Tasarıma Giriş – Kompozisyon, Renk ve Tipografik Yaklaşımlar”

16 Aralık Cumartesi

Saat: 14-17

Salt Galata Oditoryumu (Azapkapı, Bankalar Caddesi, No:11, Beyoğlu)

Çevirmenler ve editörler olarak işimizde metinlerin içeriği ve biçimiyle meşgul oluyoruz daha çok. Peki çevirdiğimiz veya yayına hazırladığımız metinleri bir nesne ve eser olarak somutlaştırıp kitaba dönüştüren tasarımcıların düşünme ve çalışma biçimlerini ne kadar tanıyoruz? Bir kitabı tasarım unsurları açısından da okumak, görmek, düşünmek, hayal etmek kendi pratiğimizde ne tür bir gelişim sağlayabilir? Editörler ve çevirmenler böyle bir yaklaşımla ve tasarıma dair temel bilgilerle bir kitaba nasıl katkılarda bulunabilir? 

Hem tasarımcı hem sanatçı olarak yayıncılık alanında değerli işler üretmiş Birol Bayram ve Kibele Yarman konuşmaları ve sunumlarıyla bizleri bu konularda aydınlatacak ve merak ettiğimiz konulardaki sorularımızı cevaplayacak. 

Birol Bayram “Hislere Tercüman Olmak” başlıklı konuşmasında editörler ve çevirmenlerle tasarımcı ilişkisi konusundaki deneyimlerinden bahsedecek. Özellikle yabancı dilde yazılan eserlerin başka kültürden okurlara aktarılma sürecini ele alacak.

Kibele Yarman “Metinden İmaja: Tasarımcı Olmayanlar İçin Tasarıma Giriş” başlıklı konuşmasında, bir Word dosyası olarak yolculuğuna başlayan bir kitabı tasarımcının hangi konuları gözeterek görselleştirdiğinden söz edecek. Temel tasarım ilkelerine, renk bilgisine ve tipografiye değinerek örneklerle bir kitabın kapağından sayfa düzenine nasıl tasarlandığını anlatacak.

Birol Bayram: 1965 yılında İstanbul’da doğdu. Genç yaşta karikatür çizerek başladığı yayın hayatına devam ediyor. Reklam endüstrisi ve yayıncılık konusunda çalışmalar yaptı, dergi ve gazetelerde çizdi. Halen İş Bankası Kültür Yayınları’nda görsel yönetmenlik yapıyor.

E S Kibele Yarman: Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım bölümünde lisansını, School of Visual Arts (New York) Tasarım bölümünde yüksek lisansını tamamladı. ODTÜ Arkeoloji bölümünde doktora çalışmalarına devam ediyor. Yayın, yayın tasarımı ve illüstrasyon odaklı tek kişilik bir tasarım pratiği var. Stüdyosunda New York Times, The Economist, The Baffler, The Atlantic gibi süreli yayınlar, Koç Üniversitesi Yayınları, Timaş Yayınları, Notos Kitap gibi yayınevleri için işler üretti. Bilkent ve Işık üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler veriyor. Stüdyoda ona eşlik eden Lefko isimli bir kedisi var.

(Etkinlik afişinin tasarımı: E S Kibele Yarman)