I. Dünya Savaşı sırasında, Pasifik cephesinde savaşa katılan Japonya’da bilimin ve sanatın ilerleyişi sekteye uğramıştı. Savaş karşıtı sanatçılar ve akademisyenler hükümetin baskılarıyla eserlerinde savaşı desteklemeye zorlanmıştı. O dönemde garip bir şekilde çocuk edebiyatı popüler hale geldi. O zamanın ünlü yazarlarından biri de Nankichi Niimi’ydi. Nankichi Niimi’nin ilk kitabı “Büyükbabanın Lambası” 1942 yılında yayımlandı.

Nankichi Niimi’nin gerçek adı Shohachi Niimi’dir. 15 yaşında yazın hayatına başlayan yazar, Aichi Eyaleti’nde dünyaya geldi ve Handa Ortaokulu’nu bitirdi. İlkokulda vekil öğretmen olarak çalışırken çocuk dergisi Akai Tori (Kırmızı Kuş)’ye çocuk şarkıları ve çocuk hikâyeleri göndermeye başladı. Bu süre zarfında “Nankichi” ismini kullanmaya başladı. Kırmızı Kuş Dergisi’nde “Pencere” şiiri, “Shōbō ve Kuro” ve “Tilki Gon” hikâyeleri yayımlandı.

İlk çocuk hikâyeleri koleksiyonu “Büyükbabanın Lambası”, 1942’de yayımladı. Ne yazık ki, 29 yaşında, tüberküloz nedeniyle hayatını kaybeden yazarın çocuk hikâyeleri koleksiyonu olan “Kamelya Ağacına Bağlı İnek” ve “Hanonoki Köyü ile Hırsızlar” ölümünden sonra yayınlanabildi. Nankichi tarafından yazılan öyküler günümüzde Japon ilkokul ders kitaplarında hâlâ yayınlanmaktadır. Sadece on dört yıl süren kısa yazarlık hayatında 123 öykü, 57 roman, 332 çocuk şarkısı, 223 şiir, 452 kısa şiir, 331 Çin şiiri ve 14 deneme yazısı yazmıştır.

Elinizde bulunan kitapta Nankichi Niimi’nin en ünlü hikâyeleri başta olmak üzere 28 hikâyesinin çevrisi mevcuttur. Ayrıca kitabın sonunda Nankichi Niimi’nin “Büyükbabanın Lambası” kitabında yayımladığı sonsöze de yer verilmiştir.

Kitaptaki diğer eserlerse şunlardır:

Köydeki Bahar, Dağdaki Bahar

Bir Ateş

Çocukları Seven Kamisama

Salyangozun Acısı

Şeker

Tahtırevan Taşıyıcıları

Tilki Gon

Devin Öyküsü

Gongoro Çanı

Hanonoki Köyü İle Hırsızlar

Kamelya Ağacına Bağlı İnek

Tilki Ruhu

Köylünün Ayağı, Rahibin Ayağı

Nehir

Siğil

Ağaç Festivali

Birinci Sınıflar ve Küçük Batağan

Geçen Yılın Ağacı

Melodili Saat

Büyükbaba’nın Lambası

Cho Ko Rin

Eldiven Satın Almak

Hırsız ile Kuzu

Kırmızı Mum

Kulak

Son Kokyu Çalgıcısı

Tepenin Bronz heykeli

Yalan

Hayvanat Bahçesi

 

Çeviren: Esmanur Yiğit & Esranur Yiğit

Hangi Dilden: Japonca

Durumu: Basılmamış çeviri

Yayın tarihi: 1932

Çevirmenin notu: Eser 224 (A4) sayfadır. Kitapta geçen eserlerin çevirisi herhangi bir yerde yayınlanmamıştır.

 

Bu bölümde yer alan bütün çeviriler için Meslek Birliğimiz yetkilendirilmiştir.
İletişim için: cevbir.org@gmail.com